Dzień Języka Ojczystego

Utworzono dnia 23.02.2018

„RYMOWANE DRANIE  CZYLI WIERSZE TRUDNE NIESŁYCHANIE”

- szkolne świętowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Dzień Języka Ojczystego - 21 lutego to święto, które ma przypominać o potrzebie ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. w Bangladeszu (zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu – bengalskiemu – statusu języka urzędowego).

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego chętni uczniowie z klas 4-6 wykonali plakaty promujące poprawność językową
i kulturę języka.

Podczas apelu pod hasłem „RYMOWANE DRANIE  CZYLI WIERSZE TRUDNE NIESŁYCHANIE”  przekonaliśmy się o  tym, jaki nasz język jest trudny, ale też zabawny i pełen dowcipu, słuchając    wierszy w znakomitym wykonaniu koleżanek kolegów z klas czwartych, piątych i szóstych.  Po występie  uczeń - recytator  losował  klasę   do wspólnego głośnego   odczytania pełnej  humoru rymowanki.

W holu na pierwszym piętrze czekał na uczniów „Pociąg do … czytania”. Chętni uczniowie losowali też językowe i ortograficzne zagadki.

Nasza wolontariuszka z Włoch pani Maria  na wybranych zajęciach uczyła podstawowych słów w swym ojczystym języku. Przybliżyło to nas do międzynarodowego charakteru  świętowania.

ZZ „ WYBIERAMY CZYTANIE!”

Utworzono dnia 23.02.2018, 21:33